• Πε. Ιούλ 25th, 2024

Το πρόγραμμα της ημέρας στο Wimbledon

ByΕύα Μελά

Ιούλ 10, 2024

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς κοιτάζει προς άλλη μια θέση στους ημιτελικούς του Wimbledon καθώς σήμερα αντιμετωπίζει τον Αυστραλό Νο 1 Άλεξ ντε Μινόρ.

Ο Σέρβος, ο οποίος επέκρινε το κοινό του Wimbledon μετά τη νίκη του κατά του Χόλγκερ Ρούνε τη Δευτέρα, έχει κερδίσει τον τίτλο επτά φορές στο All England Club αλλά αντιμετωπίζει έναν παίκτη σε εμπνευσμένη φόρμα, τον Ντε Μινόρ.

Στον άλλο προημιτελικό των ανδρών, ο Τέιλορ Φριτζ αντιμετωπίζει τον Λορέντζο Μουσέτι. Στους προημιτελικούς των γυναικών, η πρωταθλήτρια του 2022, Ελένα Ριμπάκινα, αντιμετωπίζει την ουκρανή αστέρι, Ελίνα Σβιτολίνα, στο Κεντρικό Γήπεδο.

Wimbledon: Προβλεπόμενη σειρά αγώνων – Τετάρτη 10 Ιουλίου

Κεντρικό Γήπεδο – Έναρξη στις 13:30

  • Ελένα Ριμπάκινα (KAZ) [4] vs Ελίνα Σβιτολίνα (UKR) [21]
  • Άλεξ ντε Μινόρ (AUS) [9] vs Νόβακ Τζόκοβιτς (SRB) [2]
  • Αγώνας TBA

Γήπεδο Νο.1 – Έναρξη στις 13:00

  • Γελένα Οσταπένκο (LAT) [13] vs Μπαρμπόρα Κρεϊτσίκοβα (CZE) [31]
  • Λορέντζο Μουσέτι (ITA) [25] vs Τέιλορ Φριτζ (USA) [13]
  • Αγώνας TBA

Γήπεδο Νο.2 – Έναρξη στις 11:00

  • Προημιτελικός Διπλών Γυναικών: Σου-Γουέι Χσιέ (TPE) / Ελίζ Μερτένς (BEL) [1] vs Κόκο Γκοφ (USA) / Τζέσικα Πεγκούλα (USA) [11]
  • Δεύτερος Γύρος Μικτών Διπλών: Ρατζίβ Ραμ (USA) / Κέιτι Βολίνετς (USA) vs Μάρκους Γουίλις (GBR) / Αλίσια Μπάρνετ (GBR)
  • Δεύτερος Γύρος Μικτών Διπλών: Γιαν Ζιελίνσκι (POL) / Σου-Γουέι Χσιέ (TPE) [7] vs Τζο Σάλσμπερι (GBR) / Χέδερ Γουάτσον (GBR)
  • Προημιτελικός Διπλών Γυναικών: Κατερίνα Σινιάκοβα (CZE) / Τέιλορ Τάουνσεντ (USA) [4] vs Λιουντμίλα Κίτσενοκ (UKR) / Γελένα Οσταπένκο (LAT) [9]

Γήπεδο Νο.3 – Έναρξη στις 11:00

  • Προημιτελικός Διπλών Γυναικών: Καρολάιν Ντόλεχαϊντ (USA) / Ντεσίρε Κράβτσι (USA) [7] vs Τίμια Μπάμπος (HUN) / Νάντια Κίτσενοκ (UKR)
  • Όχι Πριν: 12:30 μμ Προημιτελικός Διπλών Ανδρών: Μαρσέλ Γκρανογιέρς (ESP) / Οράσιο Ζεμπάγιος (ARG) [1] vs Κέβιν Κράβιετζ (GER) / Τιμ Πουέτζ (GER) [8]
  • Στρογγυλός Ρόμπιν Διπλών Μικτής Πρόσκλησης: Γκρεγκ Ρουσέτσκι (GBR) / Ίβα Μαϊόλι (CRO) vs Μαρκ Γούντφορντ (AUS) / Ντομίνικα Τσιμπούλκοβα (SVK)
  • Προημιτελικός Διπλών Γυναικών: Μπαρμπόρα Κρεϊτσίκοβα (CZE) / Λάουρα Σίγκεμουντ (GER) [8] vs Γκαμπριέλα Νταμπρόφσκι (CAN) / Έριν Ρουτλίφ (NZL) [2]

Γήπεδο 12 – Έναρξη στις 11:00

  • Προημιτελικός Διπλών Ανδρών: Χάρι Χέλιοβααρα (FIN) / Χένρι Πάτεν (GBR) vs Μαρσέλο Αρεβάλο (ESA) / Μάτε Παβιτς (CRO) [4]
  • Προημιτελικός Διπλών Ανδρών: Νιλ Σκούπσκι (GBR) / Μάικλ Βένας (NZL) [9] vs Κωνσταντίν Φραντζέν (GER) / Χέντρικ Τζέμπενς (GER)
  • Στρογγυλός Ρόμπιν Διπλών Μικτής Πρόσκλησης: Νενάντ Ζίμονιτς (SRB) / Μπάρμπαρα Σέτ (AUT) vs Τόμας Ένκβιστ (SWE) / Μαρτίνα Ναβρατίλοβα (USA)
  • Δεύτερος Γύρος Μικτών Διπλών: Νιλ Σκούπσκι (GBR) / Ντεσίρε Κράβτσι (USA) [6] vs Φαμπρίς Μαρτίν (FRA) / Κριστίνα Μπούξα (ESP)

Γήπεδο 18 – Έναρξη στις 11:00

  • Προημιτελικός Διπλών Ανδρών: Μαξ Περσέλ (AUS) / Τζόρνταν Τόμσον (AUS) [15] vs Μάξιμο Γκονζάλες (ARG) / Αντρές Μολτένι (ARG) [11]
  • Πρώτος Γύρος Μικτών Διπλών: Τζάκσον Γουίθροου (USA) / Αλντίλα Σουτζιάδη (INA) ισοπαλία με Αντρέα Βαβασόρι (ITA) / Σάρα Εράνι (ITA) [5] Ολοκληρώνεται 6-3 3-6
  • Δεύτερος Γύρος Μικτών Διπλών: Νάθανιελ Λάμονς (USA) / Ένα Σιμπαχάρα (JPN) vs TBD
  • Πρώτος Γύρος Μικτών Διπλών: Αντρές Μολτένι (ARG) / Άσια Μουχάμαντ (USA) προηγούνται Ματθαίος Έμπντεν (AUS) / Έλεν Πέρεζ (AUS) [1] Ολοκληρώνεται 6-3 2-3
  • Δεύτερος Γύρος Μικτών Διπλών: TBD vs Σαντιάγο Γκονζάλες (MEX) / Τζουλιάνα Όλμος (MEX)

Αυτό είναι το πρόγραμμα της ημέρας στο Wimbledon. Αναμένονται συναρπαστικοί αγώνες και εντυπωσιακές αναμετρήσεις.